-
Rafting rijekom Tarom predstavlja spoj avanturističkog doživljaja, sporta i aktivnog odmora i samo jedno spuštanje niz njene uzavrele bukove čini da vam adrenalin prostruji žilama...
-
Ako volite duga pješačenja i boravak u netaknutoj prirodi, onda je trekking prava aktivnost za vas, a destinacije kojima ćemo zajedno krenuti jednostavno će vas ostaviti bez daha...
-
Testirajte svoje mogućnosti i fizičku spremu na nekoj od naših hiking ruta koje organizujemo u živopisnim predjelima NP Sutjeska i NP Durmitor
-
Skočite u skrivene bazene sa kristalno čistom vodom ispod stijena isklesanih hiljadama godina. Vaš dan će sigurno biti ispunjen zvucima radosti za svaku pređenu prirodnu prepreku sa kojom se suočite.
Rafting i rafting na bijeloj rijeci su rekreacione aktivnosti na otvorenom koje koriste čamac na naduvavanje za spuštanje rijekom ili neki drugi plovni objekt. Najčešće se radi na bijeloj rijeci ili na različitim stepenima divlje rijeke, i generalno predstavlja novo i izazovno okruženje za učesnike. Suočavanje s rizikom i potrebom za timskim radom često su dio iskustva. Razvoj ove aktivnosti kao rekreacionog sporta postao je popularan od sredine 1970-ih, razvijajući se od pojedinaca koji veslaju na splavovima od 10 stopa (3,0 m) s veslima s dvostrukim lopaticama do splavova za više osoba koje pokreću vesla s jednom oštricom i upravljaju obilaskom vodič na krmi. Smatra se ekstremnim sportom i može biti fatalan. Međunarodna rafting federacija (IRF) je svjetsko tijelo koje nadgleda sve aspekte sporta.
(Rafting predstavlja rekreacionu sportsku aktivnost na otvorenom u kojoj se koriste gumeni čamci na naduvavanje ili neki drugi plovni objekti za spuštanje rijekom ili njenim određenim dijelom. Najčešće se radi na bijeloj rijeci ili na različitim stepenima divlje rijeke, i generalno predstavlja atraktivno i izazovno iskustvo za sve njegove učesnike. Suočavanje s rizikom i potrebom za timskim radom često su dio iskustva tokom rafting avanture, što pogotovo zavisi od kategorije i stepena težine same rijeke na kojoj se izvodi. Razvoj ove aktivnosti kao rekreacionog sporta postao je popularan od sredine 1970-ih, razvijajući se postepeno od pojedinaca koji veslaju na čamcima dužine 3 m, s veslima s dvostrukim lopaticama, do gumenih čamaca za više osoba koje pokreću vesla s jednom lopaticom i kojima upravlja skiper na krmi. Međunarodna rafting federacija (IRF) osnovana je 1997 godine i predstavlja svjetsko tijelo koje nadgleda sve aspekte ovoga ekstremnog sporta.)
Koji su nivoi težine i koliko brzaci mogu biti ekstremni?
Prema Međunarodnoj skali težine rijeka postoji šest nivoa težine u raftingu. Oni se kreću od jednostavnih do vrlo opasnih i potencijalno smrtnih ili koji mogu izazvati ozbiljne povrede.
Najniža je ocjena 1 (Vrlo malo neravna površina rijeke, može zahtijevati lagano manevrisanje), a najviši nivo je ocjena 6 (brzaci klase 6 se smatraju toliko opasnim da su efektivno neplovni na pouzdano sigurnoj osnovi).
Postoji niz faktora koji utiču na rafting rijekom i svi zavise od vaših ciljeva. Međutim, za nekoga ko je na rođendanskoj zabavi ili samo traži zabavan avanturistički dan za porodicu, onda je rafting sa renomiranom kompanijom kao što je naša, sa više od dvadeset godina iskustva, pravi odabir. Tokom raftinga vodimo računa o svemu što je potrebno za uspješno spuštanje niz rijeku Taru, uključujući sigurnost, uputstva i opremu. Ovo omogućava klijentu da direktno zaroni i doživi nevjerovatno avanturističko iskustvo splavarenja rijekom. Rafting je iskustvo kojem se mnogi naši klijenti vraćaju iznova i iznova.